Adam Percula, Łukasz Wojas i Jacek Kremski znają dobrze każdy element wózka

AGV, czyli Autorski
Gliwicki Vynalazek

Jest niewielki, prostokątny, bardzo solidny. Kiedy Łukasz Wojas, inżynier ds. innowacji, pochyla się nad nim, czterokołowy wózek wygląda trochę na chłopięcą zabawkę.
– Ale tak naprawdę AGV to bardzo profesjonalne urządzenie – stwierdza. – Efekt pracy wielu osób z naszego działu. I dowód na to, że potrafimy być kreatywni.
Na pomysł stworzenia samojezdnego, autorskiego pojazdu wpadł szef grupy Kaizen Grzegorz Kucharek. Jego współpracownicy przystąpili do budowania wózka już w pierwszym kwartale ubiegłego roku. – Zaangażowała się w to w różnym stopniu w zasadzie cała nasza kilkunastoosobowa ekipa – opowiada. – Nie trzeba więc było długo czekać na efekty. Już w październiku robiliśmy pierwsze testy. Wypadły bardzo pomyślnie. Sami stworzyliśmy prototyp, oprogramowanie, niezbędne elementy, skorzystaliśmy też z zaawansowanego sterownika.

6_wozek

Przy komputerze Jacek Kremski i Łukasz Wojas.

 

Dlaczego jednak ekipa Kaizen zabrała się za tworzenie czegoś, co właściwie jest już użytkowane na terenie gliwickiego Opla?
– Owszem, po hali produkcyjnej jeżdżą podobne wózki od zewnętrznych producentów, np. Cefora, ale nasz jest po prostu bardziej praktyczny – tłumaczy Jacek Kremski, team leader. – Możemy go dowolnie programować w zależności od potrzeb. Nie jesteśmy zdani na ustawienia producenta. A bywają różne zadania dla tego typu urządzeń i możliwość modyfikacji ich pracy jest wręcz konieczna. My to umożliwiliśmy.

Co ważne, wózek ten można też na miejscu serwisować, nie korzystając ze wsparcia obcej firmy.
– To zawsze wiąże się z kosztami, czasem oczekiwania na realizację zgłoszenia – wyjaśnia Grzegorz Kucharek. – My natomiast znamy nasz produkt do najmniejszej śrubki i na bieżąco możemy reagować, gdyby coś szwankowało. Sama jego konstrukcja oparta jest na gotowych elementach, w systemie, który roboczo nazwaliśmy LEGO AGV, bo podobnie jak w znanym systemie klocków do zabawy w przypadku naszego wózka poszczególne składniki też mogą być różnie dobierane i składane.

 

Adam Percula, Łukasz Wojas i Jacek Kremski znają dobrze każdy element wózka

Adam Percula, Łukasz Wojas i Jacek Kremski znają dobrze każdy element wózka.

 

Gliwicka myśl techniczna pozwala też sporo zaoszczędzić w ogólnym rozrachunku. – Nasz wózek jest o wiele tańszy niż dotychczas kupowane, a to chyba ważny argument? – niby pyta, ale raczej stwierdza, Jacek Kremski. – Nie liczyliśmy o ile, ale na pewno o kilka razy.
Wózek przeszedł już chrzest bojowy – udało się nim bez trudu przewieźć aż trzy palety załadowane ciężkimi skrzyniami biegów. – I do przewożenia części będzie on właśnie służył – wyjaśnia Adam Percula, team leader. – W fazie przedprodukcyjnej jest niezastąpiony. Dosłownie w najbliższych tygodniach, może dniach planujemy wprowadzić go do regularnego użytku.
Najprawdopodobniej pierwszy egzemplarz trafi na linię montażu kokpitu. Już dziś wiadomo jednak, że pojawi się także w innych miejscach.

 

Konstrukcja wózka oparta jest na gotowych elementach, w systemie roboczo nazwanym LEGO AGV

Konstrukcja wózka oparta jest na gotowych elementach, w systemie roboczo nazwanym LEGO AGV.

 

 

Femilon Online
Buy Ovral G
Buy Estradiol Valerate Online
Buy Nasonex without Prescription

Czy wiesz, że...

0,5 tony
może pociągnąć gliwicki model AGV

16 pracowników
grupy Kaizen pracowało nad jego konstrukcją

8 miesięcy
trwały prace nad nim