Zapisy jeszcze trwają

Klasa Patronacka Opla ma swój logotyp. Inspiracją do jego stworzenia stał się wirtualny świat gier komputerowych, a w zasadzie jego jeden element – PUNKTY DOŚWIADCZENIA XP, czyli kolejne fazy rozwoju postaci. Gracz, podobnie jak nasz uczeń, realizuje zadania, dzięki którym rozwija kompetencje i zyskuje umiejętności. W zamian za to otrzymuje właśnie tzw. Punkty Doświadczenia – ang. Experience Points [XP]. Kumuluje je, a po zgromadzeniu określonej liczby przechodzi na kolejny poziom rozwoju, tak jak uczeń do kolejnej klasy i na kolejny poziom rozwoju zawodowego. Zauważcie, że w logotypie, w którym przede wszystkim w oczy rzuca się XP zawarte są również dwie polskie litery KP będące skrótem Klasy Patronackiej.

– Ci młodzi są naprawdę dobrzy! – chwali swoich szesnastu uczniów Grzegorz Kucharek, kierujący Działem Kaizen na Montażu Głównym gliwickiego Opla. Prowadził z nimi praktyki o profilu monter-mechatronik. – Ciekawi świata przemysłu, technologicznych rozwiązań. Zadają bardzo wiele pytań, czym zjednują sobie sympatię pracowników. A przy tym są też zdyscyplinowani i sumienni. No i nie trzeba ich do niczego zachęcać. Nawet w filmie, który przedstawiał ich opinię o praktykach, ale też samą naukę i oczekiwania, zagrali z entuzjazmem.

Kto zna Grzegorza, wie, że jak pochwali, to zasłużenie. Nikt nie wątpi więc w jego słowa. Ale nie tylko on jest zadowolony z kończącego się wkrótce pierwszego roku kooperacji gliwickich zakładów ze szkołą, w której działa klasa kształcąca uczniów pod kątem przyszłej pracy w firmie.

– Przyglądamy się uważnie, jak toczy się ta współpraca – zaznacza Anna Maksymowicz z Działu Rekrutacji Opla. – Z obu stron pojawiały się obawy, czy to przedsięwzięcie da oczekiwane efekty. Nie byliśmy pewni zaangażowania uczniów, oni natomiast, jak się zorientowaliśmy, nie byli przekonani, czy poradzą sobie z naszymi oczekiwaniami. Tymczasem spotkaliśmy się w pół drogi. Obie strony odetchnęły z ulgą. Rozmowy z naszymi uczniami to cenne doświadczenie, które przyda się w tegorocznej rekrutacji do kolejnej klasy patronackiej, a ta już wystartowała. Zapisy ruszyły. Zapraszamy!

 

Zawód z perspektywami

 

Wymagania dla kandydatów są standardowe, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Zależy nam na uczniach chętnych do pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania doświadczenia w prawdziwych warunkach przemysłowych – tłumaczy Anna Maksymowicz. – Dlatego zachęcamy zdecydowanych, by naszą klasę patronacką wskazywali jako tzw. pierwszy wybór przy składaniu papierów do szkół średnich. Drugi czynnik, który nas interesuje, to ocena z zachowania, a trzeci to oczywiście oceny z wybranych przedmiotów.

Pozyskanie kandydatów przedstawiciele Opla konsultują z doradcami zawodowymi w szkołach. Przybliżają uczniom możliwości rozwoju pod skrzydłami Opla. Najbardziej pracowity dla rekrutujących z Opla był okres poświąteczny, zaczynający się w drugiej połowie kwietnia. Właśnie wtedy najstarszy rocznik gimnazjalistów podejmował ostateczne decyzje w sprawie wyboru dalszego etapu edukacji.


Photo 2

Przedstawiciele pierwszej patronackiej klasy już gościli na łamach „Opel Post”. Z entuzjazmem opowiadali o doświadczeniach na praktykach w firmie.


 

– Naszym obiektem zainteresowania są oczywiście trzecie klasy gimnazjów – tłumaczy Bożena Baldysz z Działu Szkoleń. – A priorytetem: dotarcie do uczniów, dla których wiodącym celem nauki jest zdobycie jak najszybciej konkretnego zawodu.

W związku ze zmianami edukacyjnymi, od września nowa Klasa Patronacka będzie działać w ramach tzw. szkoły branżowej I stopnia, którą dawniej nazywano szkołą zawodową. Szkoła branżowa II stopnia będzie natomiast odpowiednikiem technikum. I w jej ramach będzie można kontynuować naukę lub od razu, po pierwszym etapie, szukać zatrudnienia w Oplu.

Wszechstronna edukacja

– Absolwenci tej klasy będą profesjonalnymi mechatronikami – mówi Grzegorz Kucharek. – Otrzymają wszechstronne wykształcenie: od tajników informatyki, przez mechanikę po robotykę i kilka innych dyscyplin. Dzięki temu odnajdą się na różnych polach działań zawodowych.

A uczniowie już działającej klasy podkreślają, że pozytywnym zaskoczeniem było dla nich ogromne otwarcie pracowników Opla.

– W wywiadach z nami mówią o „życzliwej atmosferze”, „chęci do pomocy i tłumaczenia trudnych procesów” – wyjaśnia Bożena Baldysz. – To jest sytuacja korzystna dla obu stron. Doświadczeni pracownicy mają okazję przekazać kolejnym pokoleniom swoją bezcenną wiedzę, a młodzi dostają okazję, by ją zdobyć od praktyków.

Takie wiadomości idą w świat i zachęcają obecnych gimnazjalistów do nauki w naszej patronackiej klasie. Od września czekają na nich nie tylko szkolne ławki, ale i praktyczna nauka w firmie. Młodzi na pokład!

 

Buy Ovral G
Buy Estrace Online
Buy Atrovent without Prescription
http://allergyremediesonline.org/spiriva/