Inteligentne oświetlenie
w nowej Astrze

 


A JAK SYSTEM INTELLILUX OCENIAJĄ
SPECJALIŚCI BRANŻY MOTORYZACYJNEJ?

Maciej Ziemek, członek jury prestiżowego konkursu Car of the Year (COTY) / Samochód Roku twierdzi, że choć system ten nie będzie dostępny w standardzie, powinien znaleźć się na pierwszym miejscu listy wyposażenia dodatkowego – „W czasie nocnych jazd testowych reflektory nowej Astry udowodniły swoją „inteligencję” i wyższość nad dobrymi reflektorami z żarówkami halogenowymi”.


 

 

 

 

System złożony z 16 segmentów diodowych — po 8 z każdej strony pojazdu — automatycznie i nieustannie będzie dostosowywał długość i rozkład wiązki świetlnej do sytuacji na drodze. Jest to możliwe dzięki współpracy systemu z przednią kamerą Opel Eye, której zadaniem jest między innymi wykrywanie obecności innych pojazdów w ruchu. Na podstawie obrazu rejestrowanego przez kamerę poszczególne segmenty diodowe są wyłączane i włączane w odpowiednich momentach, więc nie dochodzi do oślepiania nadjeżdżających z naprzeciwka.

Światło „omija” przestrzeń wokół pojazdów, ale pozostała część drogi i jej otoczenia nadal są jasno oświetlone.

Światło „omija” przestrzeń wokół pojazdów, ale pozostała część drogi i jej otoczenia nadal są jasno oświetlone.

 

Gdy tylko pojazd opuści obszar zabudowany, światła drogowe włączają się automatycznie i pozostają włączone przez cały czas. Takie rozwiązanie prowadzi do istotnej poprawy bezpieczeństwa, potwierdzonej w badaniu przeprowadzonym przez Politechnikę w Darmstadt w ramach europejskiej inicjatywy LightSightSafety. Badanie wykazało, że przy prędkości 80 km/h obiekty na poboczu drogi stają się widoczne dla kierowcy z odległości o 30–40 metrów większej niż w przypadku samochodu z tradycyjnymi reflektorami halogenowymi lub ksenonowymi. Daje to kierowcy około 1,5 sekundy więcej czasu na reakcję, na przykład gdy na jezdnię nagle wybiegnie zwierzę.

Dotychczas systemy tego rodzaju były zarezerwowane dla drogich modeli w klasie pojazdów luksusowych. Nowa Astra będzie pierwszym samochodem w klasie kompaktowej wyposażonym w system oświetlenia oparty w całości na matrycach diodowych – najbardziej zaawansowana technologia oświetlenia stanie się dostępna dla najszerszej jak dotąd grupy użytkowników.

Zwrócił na to uwagę Charlie Klein, wiceprezes ds. inżynierii w firmie Opel – „Upowszechniamy technologię, sprawiając, że innowacyjne rozwiązania stają się bardziej dostępne i trafiają do masowo produkowanych modeli. Wprowadzając oświetlenie IntelliLux do klasy kompaktowej, firma Opel jako pierwszy producent samochodów zaoferuje wysoce skuteczny i wydajny system oświetlenia w tym segmencie.”

 

 

 

 

Plan B Online
Buy Advair Online
Buy Nasonex without Prescription
http://allergyremediesonline.org/rhinocort/