Przedszkole jak linia montażowa

W maju spotkali się oni z przedszkolakami z „Tęczowej Krainy Filomaty” w Gliwicach. – Byliśmy ciekawi, jakie wyobrażenie odnośnie motoryzacyjnych zagadnień i funkcjonowania fabryki mają dzieci, a także czego same są ciekawe. Dyrektor przedszkola zaproponowała, by spotkać się z nimi na warsztatach. Postanowiliśmy podjąć to wyzwanie – mówi Aleksandra Rzepka z działu komunikacji Opel Manufacturing Poland.

Przed premierą

Przygotowania do spotkania były intensywne. – Zdawaliśmy sobie sprawę, że to nie może być zwykła pogadanka, bo dzieci będą się nudzić. Z drugiej strony, takie spotkania to nowość w branży. Przedstawiciele koncernów samochodowych raczej nie pojawiają się w przedszkolach – tłumaczy Aleksandra Rzepka. Z pomysłem, jak urozmaicić wizytę, wyszedł Grzegorz Kucharek, szef grupy Kaizen w gliwickiej fabryce. I tak powstała wyjątkowa hulajnoga.

Mirosław Mateja i Aleksandra Rzepka, jedni z twórców warsztatów dla przedszkolaków, ze specjalnie zaprojektowaną dla dzieci hulajnogą.


Posłuchaj, jak dzieci opowiadają o motoryzacji i ile ich zdaniem wyprodukowaliśmy w Gliwicach samochodów.

 

Wykonano ją z materiałów dostępnych w fabryce, czyli z systemu rurek, z którego budowane są m.in. regały. Hulajnogi dla dzieci zaprojektowali i wykonali Mirosław Mateja oraz Wojciech Piątek z grupy Kaizen.

Od teorii do praktyki

Spotkanie w przedszkolu rozpoczęło się od wyjątkowej prezentacji. Dzieci dowiedziały się, jakie działy są w fabryce i jakie są kolejne etapy budowania samochodu. Przydatny był do tego styropianowy model Astry V, który maluchy składały podczas oglądania kolejnych slajdów. Prezentacja była interaktywna i zawierała wiele elementów animacji. Dzięki temu przedszkolaki były cały czas aktywne, zadawały pytania, a także dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. – Żeby uświadomić dzieciom na przykład, ile waży zwój blachy, zestawiliśmy to z obrazkiem słonia.

To nie koniec

W warsztatach wzięły udział grupy trzy- i czterolatków. – Było to dla nas wyzwanie, ale myślę, że skoro dzieci przez dwie godziny wytrzymały i się nie nudziły, to udało nam się sprostać oczekiwaniom – mówi Aleksandra Rzepka. – Spotkanie z dziećmi i możliwość pokazania im, na czym polega nasza praca, było dla mnie ogromną przyjemnością.


Montując razem ze specjalistami z Opla hulajnogi, dzieci poznały zasady pracy i bezpieczeństwa. Nie zabrakło jazd próbnych.


 

Dzięki takim akcjom możemy pokazywać, z jak dużej liczby części składa się samochód i że w pracy na linii bardzo ważna jest organizacja oraz wykonywanie swoich zadań z dużą precyzją – dodaje Mirosław Mateja.

Podobnego zdania jest dyrektor przedszkola. – Myślę, że tak jak każde dziecko pamięta z przedszkola zupę pomidorową czy kluski z koktajlem, tak teraz w pamięci naszych przedszkolaków zostaną także te zajęcia – mówi Katarzyna Elwirska-Pachla, dyrektor Przedszkola Tęczowa Kraina. – Dobre przyjęcie warsztatów być może stanie się impulsem do ich kontynuowania – mówi Aleksandra Rzepka.

 

Było to dla nas wyzwanie, ale myślę, że skoro dzieci przez dwie godziny wytrzymały i się nie nudziły, to udało nam się sprostać oczekiwaniom.

Na naszej stronie Opel Post wystartował cykl, w którym inżynierowe fabryki z Gliwic odpowiadają na pytania dzieci. Zobacz pierwsze pytania:

https://opelpost.com/04/2018/aby-powietrze-bylo-czyste-potrzebny-jest-piekarnik/

https://opelpost.com/04/2018/wszystko-zalezy-od-punktu-siedzenia/


 

Kolorowe zamieszanie

Podczas warsztatów przedszkolaki żywiołowo dyskutowały na temat kolorów samochodów. Zdaniem chłopców najładniejsze są czerwone i czarne. Dziewczynki nie były już tak zgodne. Według nich najlepsze kolory to granatowy, czerwony, różowy oraz fioletowy.

Wspieramy dzieci

Spotkanie z dziećmi w przedszkolu to tylko część działań, jakie prowadzimy w ramach edukacji motoryzacyjnej najmłodszych. „Letnia przygoda w Oplu” to specjalny program, który dedykowany był dzieciom pracowników. Mogą one wraz z opiekunami odwiedzić zakład i zobaczyć linię montażową podczas produkcji. W ramach cyklu „EduKujemy najmłOdszych”, wspólnie z Śląskim Ogrodem Botanicznym, uczyliśmy uczniów klas 1-3 ekologicznych zachowań i wrażliwości na świat.


Lipiec 2018

Premarin Online
Buy Danazol
Buy Benadryl Online
http://allergyremediesonline.org/claritin/