Mam talent

„Od wieków ludzkość wiedziona przekonaniem, że dobre jest przeciwieństwem złego, dążyła do naprawiania wszelkich błędów i wad. Lekarze studiowali choroby, by poznać zdrowie.

Psychologowie analizowali smutek, żeby poznać radość. Terapeuci badali przyczyny rozwodów, by zgłębić sekret szczęśliwego małżeństwa. A w szkołach i w miejscach pracy każdy z nas jest nieustannie zachęcany do znajdowania, analizowania i korygowania swoich słabości – po to, by stać się silny.

Za tą radę kryją się dobre intencje, jednak nie prowadzi ona do niczego dobrego. Błędy i wady zasługują na analizę, ale niewiele nam mówią o silnych stronach. Silne strony – to zupełnie coś innego.

Aby osiągnąć doskonałość w swojej dziedzinie i czerpać z niej nieustanną satysfakcję, powinieneś poznać swój indywidualny, niepowtarzalny zbiór cech. Powinieneś stać się ekspertem w znajdowaniu, opisywaniu, stosowaniu, rozwijaniu i doskonaleniu swoich silnych stron. Odsuń wszystko, co dotyczy słabości, nawet jeśli do tej pory bardzo Cię to absorbowało, i zagłęb się w zawiłości swoich silnych stron. Naucz się tego języka. Odkryj źródła swoich silnych stron”.

Marcus Buckingham (współautor książki „Teraz odkryj swoje silne strony”)

Instytut Gallupa na podstawie wieloletnich badań menedżerów i pracowników z 36 krajów zdefiniował listę 34 talentów, rozumianych jako naturalne, powtarzające się wzorce myślenia, zachowania bądź odczuwania.

Myślenia – ponieważ talenty mogą być związane ze sposobem myślenia (na przykład dociekliwość, wnikliwość, zdolności dokonywania analizy). Odczuwania – na przykład naturalne predyspozycje do odczuwania emocji rozmówcy bądź postrzegania rzeczywistości w sposób optymistyczny. Zachowania – bo talenty mogą dotyczyć naszego funkcjonowania i opisywać nasze naturalne zdolności w zakresie rywalizacji, budowania relacji czy przewodzenia.

 

gallup infografika

Firmowe talenty.

 

Aby poznać swoje talenty, należy przejść przez badanie kwestionariuszowe. Każde ze 180 pytań składa się z dwóch skrajnych stwierdzeń. Trzeba odpowiedzieć, które z nich i w jakim stopniu nas dotyczy. Na każdą odpowiedź mamy tylko 20 sekund. Po wypełnieniu całego kwestionariusza otrzymamy raport, w którym wskazanych zostanie 5 naszych dominujących talentów.

Postanowiliśmy umożliwić czytelnikom naszej gazety wykonanie testu oraz uzyskanie wiedzy na temat swoich talentów. 10 osób, które najlepiej poradzi sobie z zadaniem konkursowym wygra książkę (dostępna wyłącznie w j. angielskim) „ Now Discover Your Strengths” autorstwa Marcusa Buckinghama, Donalda O. Cliftona, a także weźmie udział w warsztacie „Poznaj swoje Mocne Strony”, organizowanym przez sekcję szkoleń GMMP.

A oto zadanie konkursowe: podaj co najmniej trzy „glads”, „mads” i „sads” dotyczące Programu Rozwoju Indywidualnego w GMMP (inspiracji szukaj w tekście pt. Kariera na warsztat) i przyślij na adres: konkurs.gmmp@gm.com. Powodzenia!

 

Flovent Online
Buy Medrol
Buy Serevent Online
http://allergyremediesonline.org/xopenex/

Lista talentów…

…Instytutu Gallupa:

OSIĄGANIE (ACHIEVER)

AKTYWATOR (ACTIVATOR)

ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILlTY)

ANALITYK (ANALYTICAL)

ORGANIZATOR (ARRANGER)

PRYNCYPIALNOŚĆ (BELlEF)

DOWODZENIE (COMMAND)

KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION)

RYWALIZACJA (COMPETITlON)

WSPÓŁZALEŻNOŚĆ (CONNECTEDNESS)

KONTEKST (CONTEXT)

ROZWAGA (DELIBERATIVE)

ROZWIJANIE INNYCH (DEVELOPER)

DYSCYPLINA (DISCIPLINE)

EMPATIA (EMPATHY)

BEZSTRONNOŚĆ (FAIRNESS)

UKIERUNKOWANIE (FOCUS)

WIZJONER (FUTURISTIC)

ZGODNOŚĆ (HARMONY)

ODKRYWCZOŚĆ (IDEATION)

INTEGRATOR (INCLUSIVENESS)

INDYWIDUALIZACJA (lNDIVIDUALIZATION)

ZBIERANIE (lNPUT)

INTELEKT (INTELLECTION)

UCZENIE SIĘ (LEARNER)

MAKSYMALISTA (MAXIMIZER)

OPTYMISTA (POSITIVITY)

BLISKOŚĆ (RELATOR)

ODPOWIEDZIALNOŚĆ (RESPONSIBILITY)

NAPRAWIANIE (RESTORATIVE)

WIARA W SIEBIE (SELF-ASSURANCE)

POWAŻANIE (SIGNIFICANCE)

STRATEG (STRATEGIC)

CZAR (WOO)