Od pola do Opla


Z kalendarza
gliwickiego Opla


Sierpień 1998 r.
pierwsza Astra Classic I

Luty 2000 r.
uruchomienie produkcji samochodu Agila

Październik 2003
pierwsza Astra Classic II

Wrzesień 2005 r.
uruchomienie produkcji Zafiry

Sierpień 2007 r.
uruchomienie produkcji Astra Classic III

Listopad 2009 r.
uruchomienie produkcji Astra IV

Luty 2013 r.
pierwszy Opel Cascada

Wrzesień 2015 r.
uruchomienie produkcji Nowej Opel Astry („Samochód roku 2016”)

Listopad 2015 r.
pierwszy Buick Cascada

O budowę fabryki w latach 90. XX wieku ubiegało się ok. 70 miast, ale los uśmiechnął się do Gliwic. 20 lat temu podpisano umowę inwestycyjną o lokalizacji zakładu GM właśnie na gliwickim terenie. Zaczynaliśmy od produkcji 1 modelu samochodu – Opel Astra Classic I – a dziś na 1 linii produkcyjnej wytwarzamy jednocześnie 5 modeli. Przez ten czas powiększyliśmy się też o własne centra: Inżynierskie, finansowe, IT i zyskaliśmy status jednego z najlepszych zakładów GM na świecie.


Opel w Gliwicach – jego początki i stan obecny.

Opel w Gliwicach – jego początki i stan obecny.


Ale w ciągu tych dwóch dekad nie tylko my rozwijaliśmy się. Z nami rosły też Gliwice – niegdyś uważane za jedno z najbiedniejszych miast woj. katowickiego, a dziś zaliczane do jednego z najbogatszych w całej Polsce.

Skala inwestycji i jej międzynarodowy prestiż przyciągały inwestorów, co pozytywnie wpłynęło na gospodarkę całego regionu. Obecność fabryki przyczyniła się m.in. do stworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znacznie spadło też bezrobocie, które dziś na gliwickim terenie jest dużo niższe od średniej krajowej, a dochody mieszkańców wyraźnie wzrosły i należą do czołówki najwyższych średnich zarobków w kraju.

– Gliwicka inwestycja General Motors to dowód na to, że branża motoryzacyjna jest kołem zamachowym gospodarki, a także stała się kołem zamachowym Gliwic. Fabryka Opla otworzyła drogę dla rozwoju miasta opartego na nowoczesnym przemyśle i nowych technologiach. Dwadzieścia lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych miast dawnego województwa katowickiego, dziś jesteśmy jednym z najbogatszych w Polsce – powiedział  podczas spotkania rocznicowego z okazji podpisania umowy inwestycyjnej Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Obecnie rozwój miasta opiera się przede wszystkim na przemyśle motoryzacyjnym, nowych technologiach i logistyce. Na jego terenie funkcjonuje i rozwija się Politechnika Śląska, z którą Urząd Miasta ściśle współpracuje, oraz Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” – owoc wspólnych działań politechniki, miasta i SSE. Głównym zadaniem Parku jest tworzenie oraz promocja nowoczesnych firm technologicznych, a także transfer innowacyjnych technologii z uczelni i jednostek badawczo-rozwojowych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Oczywiście to tylko niektóre z osiągnięć na przestrzeni ostatnich 20 lat. Liczymy, że kolejna 20-tka będzie dla nas i miasta jeszcze bardziej pomyślna! W końcu dobrego… nigdy za wiele 🙂


A poniżej przedstawiamy graficznie najważniejsze aspekty rozwoju miasta, na które wpływ miała nasza fabryka:

Buy Ortho Tri-Cyclen
Buy Combivent Online
Buy Periactin without Prescription
http://allergyremediesonline.org/pulmicort/