Opel na torze kolarskim

Historie Oplem pisane

Nasze samochody budujemy z pasją od 120 lat. To dobry moment, by zabrać Was w podróż do czasów, gdy posiadanie samochodu nie było rzeczą powszechną, do tych momentów, gdy zmienialiśmy motoryzację. Chcemy podzielić się z Wami historiami, które pisane są naszymi autami. Stare drogi, inne czasy, miłość do motoryzacji, legendarne modele – o tym będziecie mogli przeczytać. Zapraszamy do lektury.

Gliwicka tradycja Opla sięga o wiele wcześniej niż ostatnie dwadzieścia lat funkcjonowania fabryki. Znaleźliśmy informację o związkach Opla z Gliwicami już na przełomie XIX i XX wieku.

 

Rower z Opla

Wiosną 1886 roku rozpoczęła się produkcja rowerów marki Opel. W ciągu trzydziestu lat bicykle produkowane w fabryce w Rüsselsheim stały się jedynym z najbardziej popularnych produktów na świecie. Często powtarzano wtedy hasło: „Wsiądź na Opla, by stać się mistrzem”. Firma wpadła na znakomity pomysł promocyjny – to na rowerach jej produkcji zawodnicy mieli wygrywać wyścigi kolarskie. I tak rozpoczęło się pasmo sukcesów. Opel stał się największym producentem rowerów na świecie, o czym niewielu już teraz pamięta.

Synowie Adama Opla, założyciela marki, na rodzinnym rowerze. To oni przekonali ojca, żeby rozpoczął produkcję jednośladów. Brali też udział w zawodach kolarskich.

Paul Gaerte – gliwicki budowniczy, radca miejski, jeden ze współzałożycieli muzeum w Gliwicach, członek wielu związków i towarzystw, między innymi związku gimnastycznego, śpiewaczego, alpejskiego i towarzystwa przemysłowego. Zrealizował w Gliwicach: tor kolarski, Żydowski Dom Starców, schronisko „Chata Gliwicka”.

Na gliwickim torze

Gliwice, dzięki poświęceniu i pracy Paula Gaerte, posiadały jeden z największych w ówczesnych Niemczech torów kolarskich. Położony w pobliżu „Zameczku Leśnego” (Waldschloss) drewniany tor miał 3300 m2 powierzchni i 400-metrowej długości bieżnię o szerokości ośmiu metrów. Miał on doskonałe zaplecze i zadaszoną, drewnianą trybunę, wykonaną w stylu secesyjnym. Tor kolarski powstał w 1897 roku. W organizowanych na nim wyścigach pojawiały się rowery marki Opel. Już na przełomie lat 1898/1899 Opel zdobył mistrzostwo Śląska w wyścigach kolarskich, a następnie również Europy, Niemiec i Hesji. Gliwicki tor kolarski był najbardziej prestiżowym na Śląsku, z pewnością dlatego rowery Opla pojawiały się tutaj masowo. W 1937 roku firma postanowiła skoncentrować się na samochodach, podjęto więc decyzję o zakończeniu produkcji rowerów. Minął też czas świetności toru rowerowego, który został zamknięty w latach 20. ubiegłego stulecia.

 


Siła i klasa Olympii


Alesse Online
Buy Prometrium
Buy Clarinex Online
Buy Combivent without Prescription