Zaangażuj się, bo warto

Może warto pomyśleć o tym, aby w nowym roku poświęcić trochę energii na pomoc innym? Bo przecież wolontariat to nie tylko dawanie czegoś innym, to również ogromna wartość dla obdarowującego. – Zyskuje się nową perspektywę – mówi Małgorzata Łabaj, specjalista ds. zakupów, która angażuje się w działalność charytatywną na rzecz dzieci. W ciągu 8 lat działalności wolontariackiej organizowała m.in. kolonie z MOPS, zbierała fundusze na remont szpitala, a także zakup monitorów brajlowskich. – Mam kontakt z dzieciakami z domu dziecka „Zakątek” i świetlicy środowiskowej „Szansa dla każdego” w Katowicach. Kiedy patrzę, jak wygląda ich życie, poznaję ich problemy, to wiem jedno: większość z nas jest w życiu szczęściarzami, którzy nie wiedzą, jak szara potrafi być rzeczywistość.

Małgosia angażuje się nie tylko w zbieranie pieniędzy na rzecz tych placówek, lecz także poświęca swój czas na spotkania i wyjazdy z dziećmi. – To daje mi niesamowitą energię, tak wiele uczę się od tych dzieci – zapewnia. Te spotkania to np.dobra lekcja odpowiedzialności, bo dzieciaki pamiętają każdą złożoną obietnicę i są bardzo zawiedzione, kiedy nie zostaje ona spełniona. – Dlatego to takie ważne, aby przychodzić na każde umówione spotkanie, bo one po prostu czekają i jest im strasznie smutno, że ktoś po raz kolejny ich zawiódł – mówi Małgosia. – To także dobra lekcja cierpliwości i empatii, bo dzieciaki są różne, czasem robią rzeczy, które trudno zrozumieć czy zaakceptować. Tylko cierpliwość i wyrozumiałość pozwalają na dotarcie do sedna problemu – dodaje.

 

Dzieciaki z wizytą w Gliwicach.

Dzieciaki z wizytą w Gliwicach.

 

Pomaganie jest zaraźliwe
– Wpadłam na pomysł, żeby w tym roku zabrać dzieciaki do naszego zakładu i pokazać im, jak się robi Ople. Początkowo chciałam namówić kilku kolegów, żeby każdy wziął grupkę dzieci pod opiekę i wszedł z nimi na teren zakładu, jako wycieczka rodzinna – opowiada Małgosia. – Nie minęło kilka godzin, a okazało się, że jest wielu chętnych do pomocy i że możemy zorganizować superzwiedzanie z mini konkursem. Udało się nawet zorganizować autokar, żeby dzieci bez kłopotu dotarły do Opla – mówi Małgosia. – Bo tak to właśnie jest z wolontariatem – samemu trudno zacząć, ale łatwo można się zarazić od kogoś.

 

KARTKI2-kopia

Zaangażowani pracownicy.

 

Zaangażowana firma
Gliwicki Opel razem z Fundacją „Wspólna Droga” realizuje dwa programy charytatywne: „Chcę pomóc” i „Dar serca”. Pierwszy program polega na przekazywaniu pieniędzy na walkę z lokalnymi problemami społecznymi. Pracownicy mogą zadeklarować comiesięczny odpis od pensji, który jest przeznaczany na wybrany program. Do tej pory w tę formę pomocy zaangażowało się 300 osób.

W ramach „Daru serca” można przekazać 1% od dochodu na rzecz pracowników, którzy wychowują niepełnosprawne bądź ciężko chore dzieci. Firma również uczestniczy w akcji, podwajając darowizny pracowników. Jeśli chcesz się zaangażować w firmowe programy pomocowe, skontaktuj się z Patrycją Wnuk, telefon patrycja.wnuk@gm.com

 

Zaangażowanie firmowe.

Zaangażowanie firmowe.

 

 

Clarinex Online
Buy Combivent
Buy Periactin Online
Buy Symbicort without Prescription

Zanim zaczniesz pomagać:

1. Zastanów się, czy naprawdę tego chcesz. Zdefiniowanie wewnętrznej chęci pomocy to podstawa, jednak warto uświadomić sobie, że oprócz dobrych chęci ważne są predyspozycje. Musisz mieć dużo empatii i cierpliwości.

2. Zastanów się również, ile czasu możesz poświecić na wolontariat. To kluczowe zagadnienie, zwłaszcza gdy decydujesz się na wolontariat bezpośredni. Musisz być systematyczny i dotrzymywać słowa. Dzieci przywiązują się do swoich nowych przyjaciół, więc jeśli coś im obiecasz, musisz się z tego wywiązać. Pamiętaj, twoi podopieczni już wiele razy zawiedli się na ludziach.

3. Pomyśl, jak możesz pomóc – może wolisz raz na jakiś czas wpłacić pieniądze na szczytny cel, a może jesteś gotów np. pomóc w odrabianiu zadań domowych, chcesz podzielić się swoją wiedzą, pasją i umiejętnościami lub wesprzeć pozyskiwanie funduszy albo organizację imprez.

4. Poszukaj miejsca, w którym twoja pomoc się przyda, np. przez internet. Kiedy się zdecydujesz, wybierz się do placówki, w której chcesz pracować. Tam dowiesz się szczegółowo, na czym ma polegać twoja praca i jakie są potrzeby mieszkających tam lub tylko spędzających określony czas dzieci. Możesz zostać poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

5. Nie bój się – dla dzieciaków to i tak wspaniały dzień, bo ktoś się nimi zainteresował, porozmawiał, odrobił lekcje. Wolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, zaszczepienia w dzieciakach zainteresowania, pozwala im zdobyć doświadczenia w nowych dziedzinach. I co istotne– wywiera wpływ na zmiany społeczne.

6. Dołącz do programów prowadzonych przez GMMP.