Tyska precyzja

Hala, w której niebawem ruszy regularna produkcja, lśni nowością. Budowane są pierwsze egzemplarze silnika, które poddawane są testom, a pracownicy przechodzą szkolenia.

Przez cztery lata, które minęły od zakończenia produkcji silników diesla, zaszły tutaj duże zmiany. Zakład obecnie składa się z wydziału Obróbki Mechanicznej i głównej linii montażowej.

 

Jakość obróbki

– W wydziale Obróbki Mechanicznej powstają najważniejsze elementy, czyli blok silnika, wał korbowy oraz głowice. Z odlewni przyjeżdżają surowe bloki, które są tutaj obrabiane. Jakość produkowanych silników zależy od nas. To my wszystko sprawdzamy, testujemy, mierzymy, odpalamy – tłumaczy Andrzej Korpak, dyrektor Opel Manufacturing Poland. W części, w której obrabiane są wały korbowe, linia ma ponad 400 metrów długości. To na nią trafia odlew, który przechodzi przez kolejne urządzenia, aż do powstania końcowego wyrobu. Każdy wał jest mierzony i sprawdzony na szeregu urządzeń pomiarowych. Produkcja na linii bloku silnika rozpoczyna się od odlanego aluminiowego bloku, w środku którego znajdują się stalowe tuleje. – Najbardziej precyzyjnym elementem obróbki mechanicznej jest szlifowanie gładzi cylindra, tak zwane honowanie – tłumaczy Jacek Cebula, kierownik operacyjny tyskiej fabryki. Odbywa się ono na nowoczesnej

maszynie, która umożliwia uzyskanie idealnej gładzi cylindra oraz odpowiedniego wykończenia w formie mikro spirali.

– Każdy blok, który trafia do obróbki jest wyposażony w specjalną kartę pamięci. Zapisywane są na niej wszystkie informacje o procesach, jakie blok przeszedł i na jakich maszynach. Układ zapisu danych umieszczony jest także w narzędziach. Dzięki temu mamy pełną informację o każdym bloku i na bieżąco dostęp do wszystkich danych technicznych i jakościowych – wyjaśnia Jacek Cebula.

 

Precyzja i jej sprawdzanie

System sprawdzania jakości i precyzji wykonania części jest bardzo rozbudowany. Poszczególne elementy procesu produkcji są sprawdzane w Izbach Pomiarowych Liniowych. – To przykład tego, co nazywamy „fabryką 4.0”. Izby są obsługiwane przez pracowników działu Produkcji. Operatorowi wyświetla się na ekranie pełna informacja, co należy w danym momencie zmierzyć. Gdy to wykona, otrzymuje potwierdzenie i polecenie, co należy sprawdzić w kolejnym kroku. Proste testy są realizowane przy użyciu urządzeń bezprzewodowych. Każdy pomiar jest przekazywany do jednej wspólnej bazy danych. Pozwala to śledzić wyniki wszystkich pomiarów, jakie są realizowane w zakładzie – tłumaczy Jacek Cebula.

Wielopoziomowe systemy kontroli pomiarów i jakości są przeprowadzane także w Centralnej Izbie Pomiarowej. – Pracujemy z dokładnością 2-3 mikronów. Dla porównania ludzki włos to ok. 150 mikronów – dodaje.


Procesy obróbki:

blok silnika
głowica
wał korbowy
podmontaż głowicy silnika
montaż końcowy silnika

Gotowi do mocnego startu

Start produkcji planowany jest na styczeń. – Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni. Wykonaliśmy wiele prób, uzyskane wyniki były doskonałe – mówi Arkadiusz Suliga, dyrektor zakładu w Tychach. Zanim nastąpi oficjalny start w fabryce, w wolnym tempie produkowane są egzemplarze nowego silnika. Daje to możliwość doszkalania pracowników, ale także prowadzenia badań i pomiarów silników. – Od razu ruszamy z pracą na dwie zmiany To wyraz dużego zaufania koncernu PSA dla tego zakładu. Standardowo najpierw uruchamia się jedną zmianę, a potem z czasem kolejne. Grupa stawia na nas między innymi ze względu na doświadczoną załogę oraz odpowiedni sprzęt – mówi Arkadiusz Suliga.

 

Na Wydziale Montażu Głównego

Przygotowane części trafiają na linię Montażu Głównego dzięki bezzałogowym wózkom widłowym. To jeden z elementów wdrożonego w zakładzie automatycznego międzyoperacyjnego systemu transportowego. – Wózki obsługują magazyn bez udziału operatora. Pobierają z magazynu odpowiednie komponenty i dostarczają na główną linię montażową. Cały transport z obróbki mechanicznej na linię jest realizowany za pośrednictwem tego typu wózków. System działa na zasadzie radaru i wielu luster, dzięki którym pojazdy orientują się, co i gdzie znajduje się w magazynie – tłumaczy Jacek Cebula. Nowoczesna linia montażu głównego składa się ze stacji manualnych i automatycznych. – Na każdym stanowisku operatora znajduje się ekran LCD, który spełnia trzy funkcje. Po pierwsze wskazuje zadanie, które operator ma zrealizować. Dodatkowo mówi, jakiego narzędzia należy użyć do wskazanej operacji. Informuje także o czasie, w jakim zadanie ma być wykonane. – wyjaśnia Jacek Cebula.

 


Silnik Pure Tech 1,2 (110 KM, 130 KM)

Jest to uznany na świecie silnik, czterokrotny zdobywca tytułu „Silnik Roku”. Jest przede wszystkim niskoemisyjny. To wyróżnia silniki od grupy PSA, która już od dawna stawia na efekty środowiskowe. Silniki spełniają wszystkie normy, które zaczną obowiązywać w najbliższych latach. Dla klientów szczególnie ważne jest, że silnik ten jest bardzo ekonomiczny. Jest całkowicie aluminiowy, posiada dwa wały rozrządu, zmienność faz rozrządu w głowicy. Ma kompaktową konstrukcje i jest lekki. Nie stanowi obciążenia dla samochodu i zajmuje mało miejsca. Może współpracować z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Znajduje zastosowanie we wszystkich samochodach produkowanych przez grupę PSA.

 

Yaz Online
Buy Diflucan
Buy Atrovent Online
Buy Singulair without Prescription